Oddział Położniczo - Ginekologiczny

Pokój socjalny położnych  32 331-92-48

Ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego:
dr n. med. Marek Sitkiewicz

Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Szpitalu Miejskim w Knurowie uzyskał prestiżowy tytuł
„Szpitala Przyjaznego Dziecku” nadawany przez WHO i UNICEF oraz zdobył uznanie fundacji
„Rodzić po ludzku” jako jeden z najlepszych i godnych polecenia.

Oddział pełni całodobową opiekę w zakresie położnictwa, patologii ciąży i ginekologii. Posiada akredytację do specjalizowania lekarzy w zakresie ginekologii i położnictwa oraz II poziom referencyjności w zakresie położnictwa i ginekologii.

Oddział Położniczo-Ginekologiczny zajmuje się leczeniem: chorób nowotworowych narządu rodnego, nietrzymania moczu, niepłodności, stanów zapalnych narządu rodnego, zaburzeń w statyce narządu rodnego i patologii ciąży.

Dla pacjentek części położniczej przygotowano pokoje dwuosobowe z prysznicami oraz nowym wyposażeniem. Znajdują się tam m.in. nowoczesne łóżka, funkcjonalne szafki, telewizory, łóżeczka najazdowe dla noworodków z pleksiglasu, fotele przystosowane do karmienia, gdyż noworodki przebywają z matkami w systemie rooming-in.

Oddział Położniczo - Ginekologiczny posiada:

• porodówkę rodzinną wyposażoną w łóżka sterowane pilotem do porodów w różnych pozycjach, pompy infuzyjne, aparaty KTG i amnioskopy. Oddział proponuje również nowoczesne metody łagodzenia bólu porodowego. Obecnie najskuteczniejszą z nich uznawane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, pozwalające przejść poród bez odczuwania bólu. Poród w znieczuleniu przebiega pod nadzorem zespołu lekarskiego złożonego z ginekologa i anestezjologa,
  • porodówkę do porodów w wodzie (wanna z hydromasażem) – wszystkie położne posiadają certyfikaty umożliwiające odbieranie porodów w wodzie,
  • -salę operacyjną do cięć cesarskich znajdującą się w sąsiedztwie porodówki (cięcia cesarskie wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i zewnątrzoponowym),
  • salę operacyjną ginekologiczną,
  • pokój zabiegowy położniczy,
  • pokój zabiegowy ginekologiczny,
  • pracownię histeroskopową (z torem wizyjnym i fotelem sterowanym pilotem),
  • pracownię USG (dodatkowa możliwość korzystania z USG Voluson 730 Expert -DoPPLER 3D, 4D, DVDv- zapisywane badanie USG płodu w postaci filmu lub zdjęć). Badanie USG prenatalne pozwalające na wykrywanie wad rozwojowych płodu. Wykonują je lekarze posiadający certyfikaty wystawione przez FMF w Londynie. W razie wykrycia wady u płodu istnieje możliwość przygotowania pacjentki do rozwiązania w ośrodku specjalistycznym, gdzie możliwa jest szybka i kompleksowa opieka nad chorym noworodkiem,
  • pracownię laparoskopową,
  • histerosalpinografię (HSG),
  • kardiotokografię (KTG),
  • szkołę rodzenia,
  • pracownię kolposkopową i cytologiczną, w których wykonuje się diagnostykę raka szyjki macicy.

Do dyspozycji oddziału Położniczo-Ginekologicznego jest laboratorium szpitalne (czynne całą dobę), w którym wykonuje się badania w zakresie diagnostyki wad rozwojowych płodu (test podwójny i potrójny), biochemiczne, h ormonalne i markery nowotworowe. Ponadto pacjentkom zapewnia się badania EKG, RTG, TK (tomografia komputerowa) i MRI (rezonans magnetyczny). Dostępna jest też pracownia histopatologiczna z możliwością wykonywania badań doraźnych śródoperacyjnych, pracownia bakteriologiczna oraz pracownia genetyczna ( wykrywanie wad rozwojowych u płodu).

Badania Prenatalne i USG 3D

Nasze foldery